Prawidłowe ładowanie baterii trakcyjnej
24-06-2021r.
Jsk prawidłowo ładować baterię trakcyjną?
KIEDY NAŁADOWAĆ AKUMULATOR?
Najlepiej zrobić to, gdy jest pusty. Nigdy nie pozostawiaj rozładowanych akumulatorów trakcyjnych nieużywanych.
Baterie nie mogą być rozładowywane powyżej 80% ich mocy znamionowej. Głębsze rozładowanie może prowadzić do zużycia masy czynnej, a tym samym do niższej wydajności efektywnej.
JAK DŁUGO ŁADOWAĆ AKUMULATOR?
Nie ma jasnej odpowiedzi. Czas ładowania akumulatora zależy z jednej strony od współczynnika ładowania, az drugiej od typu ładowarki.
Współczynnik obciążenia
Ładowanie baterii polega na dostarczeniu większej ilości energii niż zużywa. Współczynnik ładowania akumulatora to stosunek między naładowanymi amperogodzinami a zużytymi amperogodzinami (Ah). Większość akumulatorów ma współczynnik ładowania 1,2.
Na przykład: bateria trakcyjna o mocy znamionowej 1000 Ah stracił 80% (800 Ah). W przypadku współczynnika obciążenia 1,2 należy dodatkowo naładować 960 Ah (1,2 x 800).
Rodzaj prostownika
Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów prostowników. Poza ładowarką konwencjonalną lub niskoczęstotliwościową często wybiera się prostownik o wysokiej częstotliwości. Prostownik HF-wysokiej częstotliwości jest znacznie droższy w fazie zakupu, ale ładuje akumulatory szybciej i taniej niż konwencjonalne ładowarki. Dzięki inteligentnej technice ładowania akumulatory działają dłużej. Ładowarka HF wysokiej częstotliwości skutecznie ładuje i zapobiega szybkiemu zużyciu zarówno akumulatora, jak i samej ładowarki oraz znacznie obniża rachunki za prąd.
ZAGROŻENIA PODCZAS ŁADOWANIA BATERII
Podczas ładowania akumulatorów/baterii trakcyjnych należy uważać na pewne niebezpieczeństwa.
Ciepło: Podczas ładowania akumulatora wytwarzane jest ciepło. Jeśli jest za wysoka temperatura, istnieje niebezpieczeństwo pożaru.
Gaz wybuchowy: podczas ładowania mokrych akumulatorów powstaje wodór, który jest uwalniany z elektrolizy elektrolitu. Uwolniony wodór (H2) może tworzyć mieszankę wybuchową z tlenem obecnym w powietrzu. Wodór jest lżejszy od powietrza i wznosi się do najwyższego punktu. Dlatego zawsze upewnij się, że podczas ładowania jest wystarczająca wentylacja.
Iskry: Po odłączeniu baterii od działającego prostownika mogą powstać iskry. Mogłyby one spowodować wybuch nagromadzonego gazu.
ŚRODKI ZAPOBIEGAWCZE PODCZAS ŁADOWANIA
Zapewnij oddzielną przestrzeń ładunkową.
Usuń łatwopalne przedmioty w pobliżu akumulatora i ładowarki.
Przewietrz przestrzeń ładunkową w najlepszy możliwy sposób. W ten sposób unika się wzrostu gazu wybuchowego.
W przestrzeni ładunkowej obowiązuje całkowity zakaz palenia, spawania i ostrzenia.
Doprowadzić instalację elektryczną przeciwwybuchową (oświetlenie, gniazdka…).
Unikaj zwarcia: nigdy nie kładź metalowych przedmiotów na akumulatorze.
Umieść prostownik najlepiej na wsporniku lub w wyznaczonym dla niego miejscu. W ten sposób unikniesz wzrostu kurzu, a tym samym pożaru.
Sprawdź kable ładujące i oddaj je do naprawy lub wymień na nowe w przypadku stwierdzenia uszkodzeń.
Wyłącz prostownik przed podłączeniem go do akumulatora.
PAMIĘTAJ:
Tylko wykwalifikowany personel powinien zajmować się ładowaniem akumulatorów.